Školský poriadok pre šk.r. 2021/2022
ZŠ s MŠ Oščadnica 1374, MŠ Píla 22 Oščadnica
ŠKOLSKÝ PORIADOK
V pedagogickej rade prerokovaný:
30.08.2017
Schválený:
30.08.2017
Platnosť od:
01.09.2017
Spracovala:
Mgr. Anna Zagrapanová
Počet strán:
15
Charakteristika materskej školy:
Zriaďovateľom Materskej školy Píla 22, Oščadnica je obec Oščadnica.
Materská škola je 4 – triedna Zabezpečuje celodennú výchovnú –vzdelávaciu činnosť pre deti od 2 do 6 rokov šiestich rokov a deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Materská škola poskytuje deťom možnosť poldenného pobytu. Materská škola je umiestnená v samostatnej účelovej budove .
Prízemie tvorí vstupná hala, dve triedy s príslušnými priestormi, jedáleň a kuchyňa. Na medziposchodí je umiestnené 3. trieda s príslušnými priestormi a kancelárie. Na poschodí je umiestnená štvrtá trieda s príslušnými priestormi a kabinet učebných pomôcok. Jednotlivé priestory spája vnútorné schodište.
Školský poriadok obsahuje:
- Všeobecné ustanovenia
- Článok 1 Prijímanie na predprimárne vzdelávanie, predprimárne vzdelanie
Článok 2 Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole, pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy
Článok 3 Prevádzka a vnútorný režim materskej školy
Článok 4 Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím
Článok 5 Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy
- Záverečné ustanovenia
Časť I.
Všeobecné ustanovenia
Školský poriadok materskej školy vydáva riaditeľka ZŠ s MŠ Oščadnica 1374, ktorý spracovala zástupkyňa pre Materskú školu Píla 22, 023 01 Oščadnica v zmysle § 153 zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Časť II.
Článok 1.
Prijímanie deti na predprimárne vzdelávanie
Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole sa prijíma spravidla dieťa od troch do šiestich rokov jeho veku, výnimočne, ak je voľná kapacita, možno prijať dieťa od dvoch rokov veku. Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma prednostne dieťa, ktoré dovŕšilo piaty rok veku, dieťa s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky a dieťa s dodatočne odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky.
Do materskej školy sa prijímajú deti na základe písomnej žiadosti rodiča/zákonného zástupcu. Žiadosť si rodič prevezme v materskej škole a predloží riaditeľke spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast. V prípade, že rodič zámerne neuvedie v žiadosti a lekár v doklade o zdravotnom stave dieťaťa prípadné ochorenie, považuje sa to za závažné porušenie školského poriadku a môže viesť k vydaniu rozhodnutia o prerušení dochádzky dieťaťa na dobu, pokiaľ rodič nepredloží všetky potrebné lekárske vyjadrenia a iné doklady, z ktorých je možné získať dostatok informácií a rozhodnúť o ďalšom postupe. Ak ide o dieťa so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami, zákonný zástupca predloží okrem žiadosti a potvrdenia o zdravotnom stave dieťaťa aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. Deti sa prijímajú k začiatku školského roka od 01.05. do 31.05., pokiaľ je voľná kapacita aj v priebehu školského roka.
O prijatí dieťaťa do materskej školy rozhoduje riaditeľka ZŠ s MŠ podľa § 5 ods. 13 písm. a ( zákona č. 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Pri prijímaní detí do materskej školy sa postupuje v zmysle § 3 vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 306/2008 Z.z. o materskej škole.
Miesto a čas podávania žiadostí pre školský rok zverejní zástupkyňa MŠ po dohode so zriaďovateľom na budove materskej školy a inom dostupnom mieste, spravidla od 01.05. do 31.05.. Zástupkyňa spolu s miestom a termínom zverejní podmienky prijímania detí do materskej školy.
Dieťa nemusí navštevovať materskú školu v mieste bydliska, rodič ho môže zapísať do materskej školy, ktorú si vyberie.
Písomné rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí dieťaťa do materskej školy k začiatku školského roka vydá riaditeľka spravidla do 30..júna.
Rozhodnutie o odklade povinnej školskej dochádzky predloží zákonný zástupca do 30. júna. Pokiaľ rodič do tohto termínu nedostane rozhodnutie od riaditeľa školy , upozorní zástupkyňu materskej školy na možnosť odkladu povinnej školskej dochádzky dieťaťa za účelom rezervovania miesta v materskej škole.
V rozhodnutí o prijatí dieťaťa môže riaditeľka určiť adaptačný pobyt dieťaťa .Z dôvodu ľahšej adaptácie dieťaťa možno prijať dieťa na čas adaptačného pobytu, v ktorom rodič privádza dieťa na jednu, dve, tri, no najviac štyri hodiny. Rodič spolupracuje s pedagogickými zamestnancami. Pri zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa a v záujme jeho zdravého vývinu môže riaditeľka po dohovore s rodičmi rozhodnúť o prerušení dochádzky na dohodnutý čas, alebo o ukončení dochádzky a to na základe písomnej žiadosti rodiča.
Do triedy možno prijať najviac dve deti so „zdravotným znevýhodnením“ – mentálne, telesne, zmyslovo postihnuté deti, deti s narušenou komunikačnou schopnosťou, poruchami správania, pozornosti, autizmom, pričom sa najvyšší počet detí v triede znižuje o dve deti za každé zdravotne znevýhodnené dieťa.
Deti do jednotlivých tried zaraďuje zástupkyňa na začiatku školského roka, spravidla podľa veku, tiež na základe osobitosti a vyspelosti dieťaťa a podľa kapacity jednotlivých tried. Počas školského roka môže zástupkyňa preradiť dieťa z jednej triedy do druhej, ak to kapacita jednotlivých tried dovoľuje. Rodičovi v takomto prípade oznámi dôvod a termín preradenia osobne. Preradenie dieťaťa počas školského roka je v právomoci riaditeľky a jej rozhodnutie je konečné.
Rozhodnutie o preradení sa písomne nevyhotovuje, zmena sa zaznačí v dokumentácii tried.
Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho odboru vzdelávania v materskej škole.
Dochádzka detí do materskej školy
Rodič privádza dieťa do MŠ spravidla do 8,00 a prevezme ho spravidla do 16,30 hod. Spôsob dochádzky dohodne rodič so zástupkyňou alebo učiteľkou MŠ. Spôsob stravovania dohodne s vedúcou školskej jedálne.
V prípade dochádzky dieťaťa v priebehu dňa dohodne rodič čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak aby nenarušil priebeh činností ostatných detí / napr. aby neobmedzil pobyt detí vonku a pod. /
Prevzatie dieťaťa môže pedagogický zamestnanec odmietnuť, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy. Pedagogický zamestnanec je povinný požiadať zákonného zástupcu dieťaťa o predloženie potvrdenia o zdravotnom stave dieťaťa od ošetrujúceho lekára.
Ak dieťa počas pobytu v MŠ náhle ochorie, pedagogický zamestnanec zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí, dozor nad ním poverenou osobou z radov prevádzkových pracovníkov a neodkladne informuje rodičov.
Učiteľky majú zákaz podávať deťom akékoľvek lieky!
Neprítomnosť dieťaťa v materskej škole
V zmysle § 24, ods.6,7 a 8,9 zákona č.355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene niektorých zákonov v materskej škole môže byť umiestnené len dieťa, ktoré:
- je zdravotne spôsobilé na pobyt v kolektíve – potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní, vydá zák. zástupcovi dieťaťa ošetrujúci lekár. Toto potvrdenie predkladá zák. zástupca riaditeľke pred prvým vstupom dieťaťa do materskej školy
- neprejavuje príznaky prenosného ochorenia
- nemá nariadené karanténne opatrenie
To, že dieťa neprejavuje príznaky prenosného ochorenia, potvrdzuje písomným vyhlásením zák. zástupca dieťaťa. Vyhlásenie predkladá zák. zástupca pred prvým vstupom dieťaťa do MŠ a vždy po neprítomnosti dieťaťa v materskej škole dlhšej ako 5 dní.
Spôsob oznámenia neprítomnosti
- zákonný zástupca je povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu dôvod neprítomnosti a predpokladaný čas neprítomnosti osobne alebo telefonicky učiteľke.
- Ak je neprítomnosť dieťaťa dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, oznámi dôvod riaditeľke písomne, pričom pri opätovnom nástupe dieťaťa do materskej školy predloží potvrdenie o bezinfekčnosti prostredia.
- Ak rodič do 14 pracovných dní neoznámi riaditeľovi dôvod neprítomnosti dieťaťa alebo závažným spôsobom opakovane poruší Školský poriadok materskej školy, riaditeľ po predchádzajúcom upozornení rodiča môže rozhodnúť o prerušení dochádzky dieťaťa do predškolského zariadenia.
Článok 2
Práva a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole, pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy
Dieťa má právo na:
- bezplatné vzdelanie v materskej škole rok pred plnením povinnej školskej dochádzky
- vzdelanie v štátnom jazyku a v materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom v školskom zákone
- individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti, možnosti a zdravotný stav
- úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti
- poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
- výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí
- organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny
- úctu k svojej osobe a zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu
- právo na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno – vzdelávacích výsledkov
Dieťa so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami má právo na výchovu s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú.
Deťom cudzincov s povoleným pobytom na území Slovenskej republiky a deťom žiadateľov o azyl a Slovákov žijúcich v zahraničí sa poskytuje výchova a vzdelávanie a stravovanie v materskej škole za tých istých podmienok ako občanom Slovenskej republiky.
Dieťa je povinné:
- neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní
- dodržiavať školský poriadok v materskej školy
- chrániť pred poškodením majetok materskej školy a majetok, ktorý sa využíva na výchovu a vzdelávanie
- pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní
- konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní
- ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov materskej školy
- rešpektovať pokyny zamestnancov materskej školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.
Zákonný zástupca dieťaťa má právo:
- žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v materskej škole poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona
- oboznámiť sa so vzdelávacím programom materskej školy a školským poriadkom
- byť informovaný o výchovno – vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa
- na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa
- zúčastňovať sa na výchove a vzdelávaní po predchádzajúcom súhlase riaditeľky materskej školy
- vyjadrovať sa k vzdelávaciemu programu materskej školy prostredníctvom školskej samosprávy.
Zákonný zástupca dieťaťa je povinný.
- dodržiavať podmienky výchovno – vzdelávacej činnosti svojho dieťaťa určené školským poriadkom
- dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno – vzdelávacie potreby
- informovať materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania
- ak je neprítomnosť dieťaťa v materskej škole dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, je zákonný zástupca povinný riaditeľke oznámiť dôvod neprítomnosti písomne a pri opätovnom nástupe predložiť vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia,
- pravidelne uhrádzať príspevky za pobyt dieťaťa v materskej škole
Úhrada príspevkov:
Výšku príspevkov od zákonných zástupcov detí na čiastočnú úhradu výdavkov v materskej škole určuje zriaďovateľ všeobecne záväzným nariadením.
Výška príspevku je určená v súlade s § 28 ods.6 školského zákona v nadväznosti na § 2 písm. c zákona č. 601/2003 Z.z. o životnom minime v platnom znení.
Výška príspevku v Materskej škole Oščadnica Píla 22 je 13.- € na jedno dieťa. Príspevok je zákonný zástupca dieťaťa povinný uhradiť vždy k 10. dňu v mesiaci.
V zmysle § 28 ods. 7,8 Zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa príspevok neuhrádza za dieťa:
a / ktoré má jeden rok pred plnením školskej dochádzky
b / ak zákonný zástupca dieťaťa predloží riaditeľke materskej školy potvrdenie o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi a príspevkov k dávke v hmotnej núdzi
c/ ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu
Príspevok v materskej škole na základe rozhodnutia zriaďovateľa sa neuhrádza za dieťa:
a/ ktoré má prerušenú dochádzku do materskej školy na viac ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní z dôvodu choroby alebo rodinných dôvodov preukázateľným spôsobom
b/ ktoré nedochádzalo do materskej školy v čase školských prázdnin
Po dohode rodičov a následnom schválení na ZRŠ , prispievajú rodičia dohodnutú sumu ako Príspevok ZRPŠ 30.- €, ktorý sa použije na pomôcky pre deti, na mikulášske balíčky, „Karneval“, MDD, „Rozlúčku s predškolákmi“
Okrem tohto príspevku je rodič povinný uhradiť príspevok na stravovanie dieťaťa. Stravné
sa uhrádza mesiac vopred.
Termín úhrady stravného : mesiac vopred do 10. dňa v mesiaci
Spôsob úhrady: vedúcej jedálne
V prípade, že rodič neuhradí uvedený príspevok v stanovenom termíne riaditeľ MŠ môže po predchádzajúcom upozornení rodiča rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do materskej školy.
Článok 3
Prevádzka a vnútorný režim materskej školy
Materská škola je v prevádzke pondelok až piatok od 6,30 hod. do 16,30 hod.,
Riaditeľka ZŠ s MŠ: Mgr. Anna Jarabicová
Zástupkyňa MŠ: Mgr. Anna Zagrapanová
Konzultačné hodiny: párny týždeň: od 11,30 hod.do 12,30.hod.
nepárny týždeň: od 15,30 hod. do 16,30 hod.
Vedúca školskej jedálne: Anna Gilániová
V čase letných prázdnin je prevádzka MŠ prerušená z hygienických dôvodov na 6 týždňov.
V tomto období vykonávajú prevádzkoví zamestnanci veľké upratovanie a pedagogické zamestnankyne čerpajú dovolenku a náhradné voľno podľa plánu. Prerušenie prevádzky oznámi zástupkyňa MŠ zákonným zástupcom a zriaďovateľovi mesiac vopred.
- Organizácia tried a vekové zloženie detí:
Prízemie: 2 – 3r. deti
3 – 4r. deti
Medzi poschodie: 4 – 5r. deti
Poschodie : 5 – 6r. deti
- Prevádzka tried, schádzanie a rozchádzanie detí:
V čase od 6,30 hod. do 7,30 hod. sa deti schádzajú na prízemí v 2. triede.
V čase od 15,30 hod. do 16,30 hod. deti z 3. a 4. triedy prechádzajú do 2. triedy. Deti z prvej triedy sú od 6,30 hod. do 16,30 hod. vo svojej triede, nakoľko je do tejto triedy osobitný vchod.
- Denný poriadok
Usporiadanie denných činností je spracované vo forme rámcového denného poriadku.
ROZPIS DENNÝCH ČINNOSTÍ:
6,30 hod. – otvorenie materskej školy
6,30 – 9,00 / schádzanie detí, hry a hrové činnosti podľa výberu a priania detí, navodené, priamo i nepriamo usmerňované učiteľkou, navrhovanie aktivít, skupinové alebo frontálne činnosti, vzdelávacie aktivity, osobná hygiena, rozhovory – ranný kruh , pohybové a relaxačné cvičenia /
9,00 – 11,30 činnosti zabezpečujúce správnu životosprávu – osobná
hygiena
desiata – stolovanie
- edukačné aktivity / výtvarné, hudobné, hudobno – pohybové, dramatické, grafomotorické, zážitkové učenie , aktivity realizované formou hier. Vzdelávacie aktivity korešpondujú so ŠVP.
- pobyt vonku / vychádzky do okolia MŠ, príp. na školskom dvore s rôznym zameraním, napr. pohybovým, enviromentálnym, ekologickým a pod./
11,30– 12,00 činnosti zabezpečujúce správnu životosprávu – osobná
hygiena
obed – stolovanie
- odpočinok / dĺžka závisí od individuálnych potrieb dieťaťa, najmenej
však ½ hod.
14,00 - činnosti zabezpečujúce správnu životosprávu – osobná hygiena
olovrant – stolovanie
- hry a hrové činnosti do postupného odchodu detí domov
16,30 - koniec prevádzky materskej školy
- Preberanie detí
Dieťa od zákonného zástupcu preberá učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia po odovzdanie rodičovi, alebo splnomocnenej osobe staršej ako desať rokov, alebo učiteľke, ktorá ju strieda v práci.
Rodič preberá dieťa od učiteľky v čase od 11,30 hod. do 12,30 hod. a od 14,30 hod. do 16,30 hod.
Rodič môže písomne poveriť na prevzatie dieťaťa z MŠ aj inú osobu, avšak staršiu ako 10 rokov.
Všetky osoby, ktoré zákonný zástupca splnomocní na preberanie dieťaťa z materskej školy, musia byť uvedené v splnomocnení, ktoré platí vždy v príslušnom školskom roku.
V prípade, že rodičia majú súdnym rozhodnutím alebo predbežným opatrením obmedzený styk s dieťaťom, je potrebné o tejto skutočnosti informovať zástupkyňu MŠ písomne – fotokópiou rozhodnutia.
Krúžková činnosť sa v materskej škole realizuje s prihliadnutím na usporiadanie dňa detí v MŠ. Záujmové krúžky sa realizujú pod vedením učiteliek materskej školy.. Za obsah a kvalitu realizovania krúžkovej činnosti zodpovedá učiteľka, ktorá začiatkom školského roka predloží zástupkyni MŠ a riaditeľke ZŠ s MŠ na schválenie plán činnosti.
Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti zodpovedá učiteľka/lektorka/ od chvíle, kedy si dieťa prevezme od učiteľky, ktorá má popoludňajšiu zmenu.
- Organizácia v šatni
Prístup do šatne majú rodičia, alebo nimi poverené osoby. Pri odkladaní vecí do skriniek vedú deti k poriadkumilovnosti a samostatnosti. Za poriadok v skrinkách zodpovedajú učiteľky v príslušných triedach, za hygienu príslušná prevádzková pracovníčka.
Odporúča sa priniesť deťom pohodlné oblečenie na prezlečenie do triedy, na prezutie pevnú a bezpečnú obuv.
- Organizácia v umyvárni
Všetky triedy majú samostatnú umyváreň a samostatné toalety. Každé dieťa má vlastný uterák, hrebeň, pohárik s kefkou na zuby, všetko označené svojou značkou. Deti sa v umyvárni zdržiavajú len v prítomnosti učiteľky, ktorá ich vedie k základným hygienickým návykom a samostatnosti. Za celkovú organizáciu detí v umyvárni je zodpovedná učiteľka, za dodržanie zdravotných a bezpečnostných predpisov príslušná prevádzková zamestnankyňa.
- Organizácia pri jedle
Jedlo sa podáva deťom v jedálni 3x denne
Raňajky: 9,00 – 9,30 Obed: 11,30 – 12,30 Olovrant: 14,15 – 14,45
Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stravovania je zodpovedná vedúca školskej jedálne. Zabezpečuje tiež zisťovanie počtu stravníkov. Za organizáciu a výchovný proces počas stolovania zodpovedajú učiteľky v príslušnej triede. Vedie deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stravovania, uplatňuje individuálny prístup.
Počas jedla nenásilne deti usmerňuje, podľa želania rodičov deti prikrmuje. Nenúti ich jesť.
Deti 2 – 3 ročné a 3- 4 ročné používajú pri jedle lyžicu, 4 – 5 ročné lyžicu a vidličku, 5 - 6 ročné kompletný príbor.
Ak musí mať dieťa zo zdravotných dôvodov vylúčené zo stravy určité potraviny, je zákonný zástupca povinný podať u vedúcej školskej jedálne žiadosť o výnimku v stravovaní dieťaťa / v nej uvedie potraviny, ktoré sa nesmú dieťaťu podávať, napr. mliečne výrobky, potraviny obsahujúce škrob a pod. /
Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi rodič deň vopred SMS alebo telefonicky na tel. č. 0911550834 alebo osobne u vedúcej školskej jedálne. Ak sa tak nestane, platí zákonný zástupca plnú stravnú jednotku.
- Pobyt detí vonku
Počas pobytu vonku je učiteľka povinná zabezpečiť deťom plnohodnotnú, organizovanú činnosť. Pobyt vonku obsahuje pohybové aktivity detí, v rámci školského dvora, alebo vychádzky. Neodmysliteľnou súčasťou pobytu vonku sú tvorivé hry s pieskom, pohybové hry s loptou, športové a hudobno – pohybové aktivity, kreslenie na betón a pod. Uskutočňuje sa v každom vhodnom počasí. Výnimkou, keď sa nemusí uskutočniť, sú nepriaznivé klimatické podmienky, silný nárazový vietor, silný mráz, dážď. V letných mesiacoch sa pobyt vonku vzhľadom na slnečné žiarenie upravuje a zaraďuje sa 2 krát denne, v dopoludňajších a odpoludňajších hodinách.
Učiteľka venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany zdravia v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov zástupkyne školy.
S triedou 3 – ročných detí sa vždy uskutočňuje vychádzka za prítomnosti dvoch zamestnancov.
Pri prechádzaní cez komunikáciu dáva učiteľka znamenie zdvihnutou rukou a používa bezpečnostný terč. Vchádza na vozovku prvá a odchádza posledná.
Nakoľko sa školský dvor skladá z dvoch častí, učiteľky sa na využívaní jednotlivých častí vždy dohodnú. Učiteľka, ktorá príde na dvor prvá, skontroluje jeho bezpečnosť, odstráni nebezpečné predmety z dosahu detí, príp. zabezpečí ich odstránenie.
Výlety a exkurzie
sa uskutočňujú na základe plánu práce školy a súhlasu zákonného zástupcu najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečnostné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti.
Na výlety a exkurzie sa môže využívať verejná doprava.
Na výletoch a exkurziách treba dozor pedagogických zamestnancov a jednej poverenej plnoletej osoby s počtom detí podľa § 28 ods. 10 školského zákona.
- Odpočinok
Počas odpočinku dbá učiteľka na primerané oblečenie detí. Zabezpečí pravidelné vetranie, ktoré neohrozí zdravie detí. Od odpočívajúcich detí učiteľka neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku. Odpočinok trvá minimálne 30 minút.
- Úsporný režim chodu materskej školy
Z dôvodu šetrenia finančných prostriedkov v prípade nízkej dochádzky detí do materskej školy z dôvodu zvýšenej chorobnosti, hlavne v zimných mesiacoch , riaditeľka môže rozhodnúť o spájaní tried v jednotlivých pavilónoch. Pri rozhodnutí o spájaní tried sa dbá na zabezpečenie kvalitnej výchovy a vzdelávania. Nadbytok zamestnancov v takomto prípade rieši riaditeľka udelením náhradného voľna alebo čerpaním dovolenky.
Počas školských prázdnin rodičia písomne nahlasujú záujem o prevádzku MŠ. Pokiaľ záujem nepresiahne 50% prevádzka bude obmedzená na zodpovedajúci počet tried / 20 detí jedna trieda/, pokiaľ záujem nepresiahne 25% prevádzka bude z ekonomických dôvodov prerušená a zamestnanci budú čerpať dovolenky, príp. náhradné voľno.
11. Vykonávanie pedagogickej praxe v materskej škole
Študentky stredných a vysokých škôl, ktoré majú záujem o vykonávanie pedagogickej praxe počas školského roka, sa hlásia u riaditeľky materskej školy.
Zástupkyňa MŠ poučí študentku o BOZ na pracovisku a vyhotoví zápis s podpismi poučených, oboznámi študentku so Školským poriadkom a školskou dokumentáciou, zaradí študentku do príslušnej triedy a určí zodpovedného pedagóga.
Článok 4
Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno – patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím
Materská škola je pri výchove a vzdelávaní a pri činnostiach súvisiacich s výchovou a vzdelávaním povinná:
- prihliadať na fyziologické potreby detí
- vytvárať podmienky na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálno – patologických javov
- poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí
- viesť evidenciu školských úrazov, ku ktorým došlo počas výchovno – vzdelávacej činnosti a pri činnostiach organizovaných školou. Pri vzniku úrazu vyhotoviť záznam o školskom úraze. Pri úraze zabezpečí zástupkyňa 1. pomoc a lekárske ošetrenie. O úraze a uskutočnených opatreniach neodkladne informuje zákonného zástupcu dieťaťa.
- Podľa § 24 ods.6 zákona č.355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov môže byť v MŠ umiestnené len dieťa, ktoré:
- je spôsobilé na pobyt v kolektíve
- neprejavuje príznaky prenosného ochorenia
- nemá nariadené karanténne opatrenie
Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti vydá lekár zák. zástupcovi, ktorý ho predloží pred prvým nástupom dieťaťa do MŠ.
Skutočnosti uvedené v predchádzajúcich bodoch potvrdzuje písomným vyhlásením zák. zástupca dieťaťa. Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň.
- v zmysle Dohovoru o právach dieťaťa sú učitelia povinní zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno – patologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade oprávneného podozrenia z fyzického, alebo psychického týrania, šikanovania či ohrozovania mravného vývinu bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením školy, prípadne PPP, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru..
Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog
- primeranou formou informovať deti o existencii drog a ich negatívnych účinkoch na zdravie
- viesť deti k zdravému životnému štýlu, rozlišovaniu zdravých návykov
- v prevencii využívať vhodnú dostupnú literatúru a preventívne programy
- poskytovať deťom dostatok podnetov a možností realizácie prostredníctvom rôznych aktivít
- dbať na to, aby sa do budovy nedostali nepovolané osoby
- zabezpečiť školenie pre učiteľky a v prípade podozrenia informovať kompetentných, ktorí vykonajú okamžité opatrenia
- v priestoroch školy a školského areálu je prísne zakázané požívať alkoholické nápoje a iné psychotropné látky!
- V priestoroch školy a školského areálu je prísny zákaz fajčenia!
- Ak dieťa ochorie počas dňa v MŠ učiteľka zabezpečí jeho izoláciu a informuje zák. zástupcu.
- Na vychádzke nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 21 detí od štyroch do piatich rokov alebo 22 detí starších ako päť rokov. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľka zabezpečí ďalšieho zamestnanca MŠ, ktorý pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí. V najmladšej vekovej skupine musia byť na vychádzke dve učiteľky.
- Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti zodpovedá od prevzatia dieťaťa lektor.
- Elektrické spotrebiče, vypínače, zásuvky a elektrické vedenie musí byť zabezpečené proti možnosti použitia deťmi.
- opatrenia v prípade pedikulózy / vši /
- pedikulóza sa vyskytuje vo všetkých vekových skupinách. Pôvodcom je voš detská, ktorá parazituje iba na človeku. Šíri sa hlavne priamym stykom, ale aj prostredníctvom predmetov – hrebeňa, čiapky, šálov, posteľnej bielizne. Na diagnostiku slúži dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy a vši, hlavne v miestach za ušami a v zátylku.
- Rodič je povinný nahlásiť zavšivavenie dieťaťa učiteľke. Ak pri prehliadke učiteľka zistí zavšivavenie dieťaťa, ihneď túto skutočnosť nahlási zák. zástupcovi, ktorý je povinný okamžite dieťa z materskej školy vyzdvihnúť. Hromadný výskyt hlási riaditeľka na RÚVZ. Opätovné prijatie dieťaťa do kolektívu môže byť len na základe lekárskeho potvrdenia.
V prípade výskytu je nutné včasné začatie dezinsekčnej akcie, ktorú je nutné vykonať v celom kolektíve a v celej rodine dieťaťa. Súčasne je potrebné zahubiť hnidy a vši na hrebeňoch, posteľnej bielizni, šáloch, čiapkach.
Je nutné u všetkých detí a ich rodinných príslušníkov umyť vlasy šampónom proti všiam podľa návodu.
Posteľnú bielizeň vyvariť, ostatné odevy oprať a vystaviť účinkom slnečného žiarenia a postriekať prípravkom na lezúci hmyz. Hrebene vyčistiť prípravkom, obsahujúcim chlór – Savo. Zásadné je dodržiavanie vysokej úrovne osobnej hygieny.
Za dodržiavanie hygienických predpisov v priestoroch MŠ zodpovedajú aj prevádzkoví pracovníci a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.
Článok 5
Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy
a osobnom majetku
- pri každom svojvoľnom poškodení alebo zničení majetku materskej školy sa bude požadovať úhrada od zákonného zástupcu dieťaťa, ktoré poškodenie spôsobilo. Vzťahuje sa to aj na splnomocnenú osobu, ktorá prichádza do materskej školy pre dieťa
- pokiaľ škoda vznikla nedostatočným dozorom učiteľky nad dieťaťom, náhrada škody sa od zákonného zástupcu nebude požadovať
- vstupné dvere do jednotlivých pavilónov sú opatrené zámkom. Kľúče má riaditeľka školy a hlavná upratovačka, ktorá ráno MŠ odomyká a po skončení prevádzky zamyká.
* v pavilónoch materskej školy je bez sprievodu zamestnanca MŠ akýkoľvek pohyb cudzej osoby zakázaný
* po ukončení prevádzky MŠ je učiteľka povinná odložiť didaktickú techniku na uzamykateľné, vopred určené miesto
* jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v zmluve o hmotnej zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzatvorená písomne. Ďalšie práva a povinnosti súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle popisu práce.
* osobné veci si zamestnanci materskej školy odkladajú na určené uzamykateľné miesto. Nenosia si do práce väčší sumu peňazí, resp. drahé predmety.
Časť III.
Záverečné ustanovenia
Školský poriadok materskej školy je spracovaný v súlade so:
- zákonom 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelaní / školský zákon / a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- zákonom č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov
- zákonom 596/2003 Z.z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
- vyhláškou MŠ SR č. 306/2008 Z.z. o materskej škole a jej novelizáciou č.308/2009
- Pracovným poriadkom ZŠ s MŠ Oščadnica 1374 s prihliadnutím na špecifické podmienky MŠ Píla 22, 023 01 Oščadnica
V Oščadnici dňa 28.08.2017
Mgr. Anna Zagrapanová, zást.MŠ